Rady a tipy pro psaní
Na tomto místě zveřejňuji některé odkazy, které mohou zjednodušit tvorbu textu. Při psaní odborné práce, článku, diplomové nebo seminární práce, knihy a jiných textů je třeba v pravou chvíli vědět, kam se podívat.
Jak upravovat dokumenty podle ČSN 01 6910?
ČSN 01 6910 Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory je norma, kterou vytvořil Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) ji vydal 1. 7. 2014 a účinnosti nabyla 1. 8. 2014. Vydání této normy nahrazuje ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory z dubna 2007. Norma je dostupná částečně na webu Internetové jazykové příručky (v části Dopisy a grafická úprava písemností), nebo u prodejců tištěných ČSN.
Jak citovat?
Webový portál www.citace.com vám poradí, jak citovat, a po zadání údajů o zdroji vám automaticky vytvoří citaci.
Jak citovat podle normy ČSN ISO 690?
Vzhledem k tomu, že ČSN ISO 690 (010197) vydaná v r. 2011 nahrazuje normy předchozí, je třeba věnovat jí pozornost. Představuje ji například prezentace Knihovny FF MU v Brně (dostupná zde) nebo publikace, kterou nabízí přímo web www.citace.com (dostupná zde).
Potřebujete synonymum?
Webové portály ABZ Slovník českých synonym a SynonymaOnline.cz vám pomohou najít to správné slovo nebo nahradit to, které se v textu až příliš opakuje.
Neznáte přesný význam nějakého cizího slova?
Webový portál ABZ Slovník cizích slov, Slovník cizích slov nebo Slovník online vám poskytnou svou databázi cizích slov a jejich českých ekvivalentů.
Potřebujete se podívat do pravidel českého pravopisu?
Žádný problém, on-line je najdete na www.pravidla.cz. Kromě toho, že si můžete vyhledat dané slovo, obsahuje tato stránka i stručný popis pravidel českého jazyka. Pozor. Garantem správnosti není ale žádná univerzitní ani vědecká instituce, je jím soukromá společnost Zásobování, a. s.
Jako skvělá pomůcka může posloužit také Internetová jazyková příručka, která byla vytvořena Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i. Skládá se ze slovníkové a výkladové části. Příručka obsahuje především ty jevy, na které se uživatelé češtiny v jazykové poradně ptají opakovaně. Je průběžně doplňována a rozšiřována. Takže je nejen rychlým, ale také nejaktuálnějším jazykovým pomocníkem. Na rozdíl od pravidel.cz je její obsah garantován vědeckou institucí, jejími tvůrci jsou uznávaní jazykovědci a lingvisté.
Příručka i pravidla českého pravopisu mají svou verzi i pro mobilní telefony.